Co byste měli vědět o řetízkovém oku

30. srpna 2012 v 12:51 | Jani |  Tipy a triky
Jak se dělá nejzákladnější prvek háčkování - řetízkové oko, už jste mohli vyčíst v základním kurzu. Nyní vám nabízím další možnosti, jak začít vaši práci - alternativní řetízek:


Dále bych ráda upozornila na pár dalších věcí, které se vám budou v háčkování hodit:
  • Základní oko ani smyčka na háčku se nepočítají jako oka. Pokud se tedy v předloze např. uvádí, abyste začali s 24 řetízkovými oky, znamená to, že po umístění základního oka na háček uděláte ještě 24 řetízkových ok za sebou.
  • Nejjednodušší bývá počítat oka přímo při práci, ale pokud se při počítání ztratíte, začněte prostě od základního oka. Ujistěte se, že řetízek není překroucený, a spočítejte všechny 'véčka', která se v řetízku objevují, až po háček.
  • Na konci řady je oko, které vypadá jinak než sousední. Jde o řetízek na obrácení, který se také počítá jako oko, pokud není v předloze uvedeno jinak. Smyčka, kterou máte na háčku, se jako oko nepočítá.
  • Háčkujete-li doprostřed 'řetízkové mezery' (která tvoří v háčkování otvory), vpíchněte háček přímo do mezery pod řetízkovým okem, ne do hlavičky oka.
KDYŽ UDĚLÁTE ZÁKLADNÍ ŘETÍZEK PŘÍLIŠ KRÁTKÝ, budete muset pár ok přidat. Pokud jste si při tvorbě základního oka nechali dlouhý konec příze, budete ho možná moci použít. Jinak budete muset navázat nový kousek příze. Oka sice půjdou opačným směrem, ale v hotovém kuse to nebude vidět. Další variantou je již uháčkovanou řadu vypárat a chybějící oka doplnit v místě, kde chyba vznikla.
KDYŽ UDĚLÁTE ZÁKLADNÍ ŘETÍZEK NAOPAK PŘÍLIŠ DLOUHÝ, stačí jednoduše za použití jehly nebo menšího háčku uvolnit základní oko a zatáhnout za konec příze. Dochovaly se i staré háčkované věci, kde nadbytečný řetízek zůstal nedotčený. Příliš dlouhému řetízku předejdete tím, že začnete řadu na druhém konci řetízku. Ustřihněte přízi a do posledního oka připevněte spínací špendlík. Pokud vám zbude oček příliš mnoho, jednoduše spínací špendlík vyjměte a vypárejte je.

Řetízkové oko nám také pomáhá uháčkovat rovný kus, o tom se dočtete v samostatném článku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.