Péče o starožitné háčkované práce

2. září 2012 v 13:41 | Jani |  Tipy a triky
Pokud máte látku vyčištěnou, zabalte ji do hedvábného papíru bez kyselina uložte naplocho nebo oviňte kolem lepenkového válce. Potřebuje dobré proudění vzduchu, takže ji raději uložte v obytném prostoru, ne ve sklepě či na půdě (předejdete tak plesnivění). Hlavními příčinami poškození jakékoli textilie jaou světlo, nadměrné teplo, vlhkost a hmyz.
Nejméně jednou ročně vyjměte věc z obalu a provětrejte. Pokud najdete moly nebo plíseň, kus okamžitě oddělte od ostatních. Pokud je látka zaprášená, zakryjte ji síťkou a lehce vyluxujte, složte do jiného tvaru a znovu zabalte. Uložte ji na chladné, suché a temné místo.
Je-li práce trochu špinavá, vyperte ji v jemném mýdle bez chymických přísad či bělidel. Vymáchejte ve studené vodě a položte na čistý ručník. Vypněte do příslušného tvaru a nechte uschnout na vzduchu. Pokud je na přišpendlení příliš velká, můžete ji zakrýt bílou látkou a vyžehlit ještě vlhkou, žehličkou nastavenou na nejnižší stupeň.
Jestliže je na háčkované látce mnoho skvrn, musíte se rozhodnout, zda stojí za to použít některý z drastičnějších postupů: skvrnu navlhčete a vymačkejte na ni trochu citronové šťávy a nechte uschnout na slunci. Jindy pomůže trocha soli. Další metodou je namočit skvrnu do sodného roztoku nebo do vody s troškou prášku či tekutého prostředku do myčly nádobí.
Bavlnu, kterou budete nějakou dubu skladovat, neškrobte. Přestože bavlně samotné napadení moly nehrozí, škrob by je jako potrava mohl přitahovat.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 koruny koruny | Web | 8. září 2016 v 4:46 | Reagovat

půjčka do 15000 :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.