Praní

1. září 2012 v 13:20 | Jani |  Tipy a triky
Háčkované výrobky jsou těžší než pletené; na stejnou velikost se spotřebuje asi o třetinu více příze. Perou se stejně jako pletenina podle pokynů na štítku při dodržení stejné teploty i na máchání, ale při sušení musíte být zvlášť opatrní. Pokud je na štítku uvedeno, že sušení v sušičce je bezpečné, mělo by to platit. Háčkovaná práce se při pověšení roztáhne, a to i suchá, chcete-li tomu předejít, vždy ji pokládejte naplocho. Když je úplně suchá, uložte ji složenou do zásuvky nebo na polici. Jestliže ji nebudete delší dobu používat, proložte ji hedvábným papírem, nejlépe bez kyselin. Aby vám bavlněné vrobky vydržely zářivě bílé, zabalte je do modrého hedvábného papíru. Skladujte je mimo dosah přímého světla a nadměrné vlhkosti. Při ukládání se přesvědčte, že jsou čisté a suché.
Pokus si nejste jisti složením příze, přidržte konec zbylé příze nad plamínkem zapalovače. Pokud se rozteče, je umělá. Pokud se jen sežehne, je to vlna a budete ji nejspíš muset prát ručně nebo nechat vyčistit.

Protože při háčkování hodně utahuji, po dokončení práci vyperu ručně ve vlažné vodě a pověsím. Oka se pak trochu roztáhnou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.