Prosinec 2014

21 Náramek

22. prosince 2014 v 10:40 | Jani |  Výrobky
O Vánocích jsem si konečně našla čas, abych zkusila tak trochu interdisciplinární výrobek: háčkovanou dutinku s korálky. Můžete si tak vyrobit luxusní náhrdelník, náramek či náušnice! (Inspiraci naleznete např. na Fléru).


Já si pro začátek zvolila náramek. Musím říct, že jsem se s tím nejdříve dost trápila a měla chuť s tím švihnout (a začátek náramku je dost hrbolatý Smějící se), pak jsem narazila na tento návod. Rozhodla jsem se, že si ho vypůjčím a pokusím se upravit ho do pochopitelnější podoby pro zkušené háčkařky.

NÁVOD

Nejdříve si na přízi navlékněte korálky (např. skleněné korálky značky Preciosa). Já si vybrala schéma A *B, A, B, A, B, 7×A* (tedy žlutý korálek a pak opakující se modrý-žlutý-modrý-žlutý-modrý-7 žlutých). Další schémata naleznete např. na přišpendlito. Svůj náramek jsem udělala z cca 75 cm korálků (nutno otestovat, mám dost úzkou ruku).


1) Vezměte si háček, který používáte na háčkování deček. Uháčkujte si řetízek z 6ti ŘO a uzavřete ho.


2) Dále háčkujte krátkými sloupky dutinku alespoň 1 cm dlouhou, protože za ni budete zpočátku práci držet a korálky budou v prvních řadách přehlednější.


3) Nyní si zkontrolujte, že máte dokola dutinky opravdu 6 KS. Do každého oka v další řadě přiháčkujte korálek (píchněte, přisuňte korálek a vraťte se zpátky). POZOR! Pracujte po vnitřní straně dutinky, tedy směrem ZPĚT).


4) Na konci první řady máte 6 korálků dokola. Korálky jsou postaveny dírkou kolmo k dutince. Nemusíte tolik utahovat, ale mě to třeba nutilo utahovat hodně.


5) Dále háčkujte ve spirále: háčkem podeberte přízi nalevo od prvního korálku, který se přetočí tak, že dírka je nyní rovnoběžně s dutinkou...


6) ...přisuňte další korálek a nad ním naberte háčkem přízi...


7) ...a protáhněte ji oběma očky na háčku.


8) Tak pokračujte dokola, průběžně kontrolujte počet korálků dokola (musí jich být stále 6) až spotřebujete všechny navlečené korálky.


9) Nakonec háčkujte řadu jen přízí, tím se otočí i poslední řada korálků do správné polohy. Přízi odstřihněte a protáhněte posledním očkem.

DOHOTOVENÍ: Dutinku bez korálků na počátku práce odstřihněte a zapošijte. Potom navlékněte a přišijte kaplík a zapínání (koupíte např. na koralky.cz nebo ve vaší galanterii).

Pomoci by Vám mohlo také následující video:


Kreativita-hobby Praha:28.-30. listopad 2014

13. prosince 2014 v 17:44 | Jani |  Recenze obchodů
Musela jsem ulehnout s virózou, abych si konečně našla chvilku ke krátké zprávě z výstavy KREATIVITA-HOBBY 2014, která proběhla před dvěma týdny v Praze-Holešovicích.

Výstavy jsem se zúčastnila v neděli, tedy poslední den. Na jednu stranu bylo fajn, že tam nebylo tolik lidí, na druhou stranu mi přišlo, že někteří vystavovatelé odjeli. Zboží ale bylo povětšinou dost, a tak hurá do toho!


KDO VYSTAVOVAL? Mohli jste navštívit několik stánků s korálky, nakoupit si látky, materiál na scrapbooking nebo knížky o tvoření. Stánek věnovající se přízím a galanterii byl v obležení a jako horkou aktualitu nabízel přízi na pletení rukama. Fascinovala mě nabídka fotografií jakýchsi ošklivých skleněných věci, které by vás měly na dálku léčit. Kdo měl chuť, mohl se osvěžit ovocným nápojem, kávou, či zakousnout něco sladkého.CO JSTE SI MOHLI ODNÉST? Vystavovatelé nabízeli mnoho workshopů. Nejoblíbenější bylo určitě malování na tričko, tašku či polštář (v sobotu se čekací doba prodloužila až na 4 hodiny!), které jsem si vyzkoušela i já. Malovat jste mohli třeba i na hedvábí. Odnést jste si mohli také vlastnoručně vyzdobený diář, nebo korálkový náramek. Korálkárna Rooya rozdávala dvě čísla časopisu Korálki zdarma.ZHODNOCENÍ: 8/10. Návštěvu výstaviště jsem si určitě užila! Ačkoliv jsem se zařekla, že už to neudělám, protože na to nemám čas, nakoupila jsem si hromadu korálků. Po některé z kreativních knížek jsem nesáhla jen proto, že mi mamka nějakou koupila k Vánocům a já nevím, jakou. Užívaly si to i děti, takže se s nimi neváhejte na některý z dalších veletrhů KREATIVITA-HOBBY vypravit. Na druhou stranu do místnosti by se jistě vešlo více vystavovatelů. Vzhledem k douhému seznamu, který slibovaly webové stránky, jsem čekala trochu víc.

OFICIÁLNÍ STRÁNKY VELETRHU: http://www.kreativita-hobby.cz